5. Turisztikai programcsomag kerékpárosok részére – Putnok-Aggtelek

  

Gömör Szíve – Szív Útjai

Turisztikai programcsomag kerékpárosok részére

Putnok-Aggtelek

2 napos kerékpáros program, melynek időtartama tetszés szerint növelhető, átlagos kondícióval könnyen teljesíthető. Kellemes és tartalmas kikapcsolódást nyújt idilli természeti környezetben kiváló minőségű, kevésbé forgalmas aszfaltozott útvonalon. A könnyebb tájékozódást a honlapon található applikáció és térkép segíti.

http://gomorszive.hu/index.php

1.nap

Putnok- Keleméri Mohos – tavak Tájvédelmi Körzet

Távolság: 8 km, 2602 számú úton

Putnok város a történelmi Gömör, majd Gömör-Kishont vármegyében, 1950-től Borsod-Abaúj-

Zemplén megyében fekszik. A település a Bükk-hegység északi nyúlványai, valamint a Sajó folyó között, Miskolctól 40 km-re a 26-os számú, nemzetközi forgalmat is lebonyolító főútvonalon, a szlovák határ mentén található. Hosszú időn át mezővárosi rangot viselt, majd 1881-től nagyközség, 1950 után önálló tanácsú község. 1989. március 1-től pedig újra város. Egyes feltételezések szerint már a neolit korban is lakott terület volt Putnok. A népvándorlás korában a letelepedésről nincs adatunk, de a honfoglalás korában nem lehetett még jelentős település, hiszen Anonymus Gestájában nem említi. Az államalapítás idején királyi birtok volt, a gömöri váruradalom része, később székhelye volt. Kedvező fekvése miatt hamarosan királyi vámszedőhellyé lépett elő, így Putnok akkori arculatát a nagy országút (Miskolc-Fülek), a vendéglő, a kereskedőház, a királyi vám és az ipar határozták meg.

Látnivalók Putnokon:

Római katolikus templom, Nepomuki Szent János-szobor, Serényi-kastély, Gömöri Múzeum, Holló László Galéria, Mohos-sétány, Szakállas Farkas kút

Szállás, vendéglátás:

https://www.putnok.hu/varos/idegenforgalom/vendeghazak

Keleméri Mohos – tavak Tájvédelmi Körzet

Nagy-Mohos-tó

A Nagy-Mohos-tó mintegy 320 m hosszan terjed ki ÉK-DNy-i irányban. Legnagyobb szélessége 110 méter, legkeskenyebb részén 40 méter. A lefolyástalan tómedence a Piroska-hegy ÉNY-i oldalának megcsúszásával jött létre.

Keleméri-Mohos-tavak

A több ezer éves lápok érdekessége, hogy a tőzeg magába zárta a növényi polleneket, amelyek

oxigén hiányában konzerválódtak. A különböző rétegekhez tartozó pollenek elemzéséből az eltelt évezredek ökológiai változásai rajzolódnak ki előttünk. Következtethetünk az eltelt időszak éghajlatváltozására és a vegetáció történetére. A Mohos-tavak csak a csapadéktól és a talajvíztől befolyásoltak, nincs hidrológiai kapcsolatuk más vízrendszerrel. A tavacskák az elmúlt évezredek során lassan feltöltődtek, amiben a talajbemosódások mellett a rajtuk kialakult növényzet meghatározó szerepet játszott. Ennek során a főleg szőr- és tőzegmoha alkotta rétegek megőrizték az eltelt időszak növényzetének emlékeit, kiemelkedő vegetációtörténeti jelentőségűvé téve a területet. Keleméri Mohos-tavak Természetvédelmi Terület kultúrtörténeti jelentőségű emléke a keleméri Mohosvár és egy több száz éves kocsányos tölgy, a Kisasszony-fa.

Kelemér

Kelemér faluséta

Mohos Ház

A Rási család Amerikából hazatért tagjai 1903-ban építették saját kezűleg, a lejtős terep adottságait kihasználva a térség egyetlen emeletes parasztházát, amely a Tompa Mihály úton, a falu felső végén található. A házat a földbe 10-15 cm mélyen ledöngölt nagyobb kavicsokra (békasó kövekre) építették, mindenféle szigetelés nélkül, vályogtéglából és paticsból. A szigetelés hiánya és a minimális alapozás ellenére száz évig állt az épület. Az időközben műemléki védettséggel felruházott ház 2003-ra gyakorlatilag megsemmisült. Rekonstrukciójára a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium támogatásával az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság jóvoltából került sor 2004-ben. A ház eredeti formájában, de már szilárd alapozással épült újjá. A környék értékeire emlékeztetve a Mohos Ház nevet kapta.

http://www.anp.hu/hu/mohos-haz

Keleméri református templom

A XIV. században, a település kiemelkedő pontján épült templomot a XVI. századtól a reformátusok vették használatba. Magas tornyát 1769-ben alacsonyabbra vették. 1780-ban a templomon nagy átalakítást végeztek, amikor is keleti szentélyét lebontották s helyette a hajót hosszabbították meg, így lett a templom keleti vége egyenes záródású. A templomtorony keskeny ablakai egykor lőrésként szolgáltak, védve a kassai kereskedelmi útvonalat. A templom, belső mennyezete sík, vakolt. A középkori ablakokat átalakították. Nyugati homlokzat előtti órapárkányos tornyának déli oldalán az erősen kopott freskótöredék egykor Szent Kristófot ábrázolta, akit az utasok védőszentjeként tiszteltek. A legenda szerint, aki vándorútján Szent Kristóf képét meglátja, azt nem érheti baj az út során.

Tompa Mihály Emlékház

Az egykori káplánlakban találjuk meg az „Összezúzott lant” című állandó kiállítást. A lelkipásztorköltő életét, egyházi- és költői munkásságát bemutató gyűjtemény, a kihelyezett táblán közzétett elérhetőségeket keresve, előzetes egyeztetéssel bármikor látogatható. Vessünk néhány pillantást a templom előterében, valamint a templom körül található fejfagyűjteményre, amelyet a keleméri születésű dr. Faggyas István néprajzkutató gyűjtött a Sajómenti településeken. Az épületegyüttes másik főépülete, a Református Parókia az 1800-as években épült, Tompa Mihály ittlétét követően. Előtte, a lépcsőfeljáró mellett, a költő Andrássy-Kurta János által 1988-ban készített mellszobra látható. A mellette felállított Emlékoszlop fekete márványtáblája a település I.-II. világháborús hőseinek emlékét őrzi. A falu legvégén találjuk a Keleméri tájházat, ott ahol az út Gömörszőlős felé leágazik. Az egykor tűzoltószertárként funkcionáló felújított épületben népi használati tárgyakat, eszközöket, bútorokat tekinthetünk meg. Itt kapott helyet Józsa Judit keramikus művész alkotása is, melyet Kelemér falu legendája ihletett.

Kelemér-Gömörszőlős

Távolság: 2,4 km 26101 számú úton

Látnivalók Gömörszőlősön:

Szíves Fogadó

A néprajzi gyűjtemény udvarán, műemléki környezetben várja a faluba érkező látogatókat a „Szíves fogadó”. Kézműves foglalkozások, előadások, kiállítások helyszíne az épület, de akár több napos nyári tábornak, közösségi rendezvénynek is helyet ad. Replika eszközök (pl. kötélverő), felölthető népi viseletek, „Ládafia” játszósarok népi játékokkal, textilhinta is várja az ide érkezőket. Teakonyha, az udvaron ivókút, pihenőtér a turisták számára nyújt pihentető órákat.

Biokertes Vendégház

Mezítlábas ösvény, labirintus, szauna és dézsafürdő

A biokertes vendégház hátsó kertrészében, egy picinyke eret egy fahíd ível át. A szélkerék irányába kell haladnunk, hogy szembe tűnjön a hidacska. Ha áthaladtunk rajta, bal kézre egy mezítlábas ösvényre térünk rá, amely szelíd lankával emelkedik a sárral tapasztott szalmabálából épült kunyhóig. Az ösvény a durva kőzúzaléktól kezdve, a szelídebb tapintású kavicságyon, téglajárdán keresztül vezet az egyre finomodó természetes anyagokból készült ágyásokig. Megtapasztalhatjuk finom homok, az erdei avar, a moha érintését, amíg megérkezünk a szalmabála kunyhóig. A kunyhó megtekintése után, most a finomabbtól a durvább felé haladunk, és ezzel az élménnyel gazdagodva léphetünk be a labirintus útvesztőibe. Ez nem éppen egy szokásos labirintus, ahol sétálgatva, találomra keressük a kiutat. Kezünkben egy kérdésekkel teli feladatalappal járjuk az ösvényeket, ha jó választ adunk, akkor jó irányba haladunk a biztosan kivezető úton, ha válaszunk rossz, akkor zsákutcák figyelmeztetnek a nem megfelelő választásra. Ez itt ugyanis az ökológiai tudatosulás labirintusa, amiben akkor tudunk csak jól eligazodni, ha mindennapi életünk környezeti kihívásaira jó válaszokat adunk. Ha sikeresen kijutottunk az útvesztőből, jutalmunk egy kis szauna házban eltöltött szauna élmény lehet, és az út addigi fáradalmait enyhíthetjük egy jó hideg vizes dézsafürdőben.

Helyi termékek háza

A falu közepén, ahol a falu utcája kiöblösödik, és ahol a buszmegállót is megtalálhatjuk, egy boltíves tornáccal ellátott épület áll velünk szemben. Az épület régen is, és most is a falu egyetlen bolthelyisége, amelyet a helyi, alig 70 fős lakosság nehezen tart csak fenn az alacsony fizetőképes kereslet miatt. Ha ide betér, szétnéz, és választ is útravalót, segíti a helyi közösséget kiszolgáló bolt fennmaradását. És, hogy legyen, miből választani arról a helyi termékek széles skálája gondoskodik, amelyek bemutatásra kerülnek és megvásárolhatók. A boltban kicsinyke söntés kínál üdítőket, csemegéket. A bolt tornácos teraszán fapadok, asztalok várják a településen átutazó vándort.

Gyümölcsös pihenő – meditációs hely

A Gömörszőlősi Szőlő-hegy nyugati oldalvölgyében kerül kialakításra egy pihenő és meditációs hely. Egy faoszlopokból emelt lugas nyújt pihenési lehetőséget a vándornak, a kemencében elkészítheti az étket, és öt csőszkunyhó közül válogathat, ha itt szeretne éjszakázni. A kunyhókban egyszerű fapriccs a fekvőhely, ahonnan kilátni a szabadba, és derült éjszakákon megcsodálható a csillagos égbolt. Ha valaki szeret elmélyedni gondolataiban, önismeretet tartani, kívánja ehhez a csendet, nyugalmat, az erdő éjszakai neszeit, akkor a legjobb helyen van.

Egyéb látnivalók:

Néprajzi gyűjtemény és kis galéria, gyapjúfeldolgozó üzem, református templom, Tompa Mihály Emlékkönyvtár, Lovasudvar

Egyéb, a településen elérhető foglalkozások, programok:

Botanikai, gyógynövény, lovastúra, íjászat, élő történelemóra:

www.csatobercitanya.hu

Az Ökológiai Intézet által kínált programok:

Mélymulcsos képzés /kiskerti zöldségtermesztés kapálás és locsolás nélkül/; parasztwellness,

faluséta:

https://www.ecolinst.hu/index.php/eler

ÖKOLÓGIAI INTÉZET SZÁLLÁSAI

Komfortos vendégszobák külön fürdőszobával, rendezvényterem, csoportos étkezési lehetőség

teljes ellátással.

Biokertes vendégház

4 szoba, összesen 14 ágy, külön fürdőszobákkal, teakonyhával, terasszal, autóbeállóval, a mélymulcsos bemutatókert szomszédságában.

Kosbor vendégház

4 szoba, 16 ágy, komfortos

További étkezési lehetőség az Ökológiai Intézet éttermében előzetes egyeztetés alapján:

Gömöri Oktató Központ

3728 Gömörszőlős, Kassai utca 37-39.

Telefon: (20) 407-6875

Étkezési lehetőségek helyben (előzetes egyeztetés szerint):

Az önkormányzat által kínált étkezési lehetőség (tájjellegű ételek kóstolása) munkaidőben, előzetes egyeztetés szerint a szabadtéri néprajzi gyűjtemény kemencés fogadójában:

Gömörszőlős Község Önkormányzata

http://gomorszolos.hu/index.php?content=info

3728 Gömörszőlős, Kassai út 20.

Tel: 48/435-017

email: gomorsz@freemail.hu

Hasznos tudnivalók:

GPS koordináták: 48.374969°, 20.427919°

Lakosok száma: 85 fő

Postahivatal: Mozgóposta

Vegyesbolt: hétfő – szombat 8-12 óra között

Pénzintézet: nincs

Orvosi ügyelet: Putnok

Legközelebbi bankautomata: Putnok

Legközelebbi benzinkút: Putnok

Mobilszolgáltatók: Telenor, T-mobile (Vodafone hálózat nincs!)

2.nap

Gömörszőlős – Ragály 26101 számú úton Kelemérig, majd 2601 úton Zádorfalván keresztül Ragályig Távolság: 13,2 km

Látnivalók Ragályon:

Öreg tölgy útja

A ragályi 450 éves tölgy az egykori őserdő területén magfaként él, a látogatóközponttól 2700 m-re. A Szív útjai túraút egyik állomása lesz az Öreg Tölgy, „akinek” lábánál kis pihenőhely várja a látogatóit. Útközben a haris madár élőhelyét, május-június hónapban jellegzetes hangját is megismerheti az arra járó turista.

Szőlőhegyi Tanösvény

A tanösvény a Ragályi Ferdinánd által magas szintre fejlesztett szőlő- és gyümölcstermesztés emlékeit, illetve az ahhoz kapcsolódó természet-táji értékeket mutatja be, mintegy megidézi a múltat. A hegyre vezető út mentén 100 éves szelídgesztenye fákat, az uradalmi vincellérházat, a csőszkunyhót, és hagyományos kisparcellás gyümölcsösöket láthat az utazó, majd a dombtetőre érkezve, tiszta időben, csodás panoráma fogadja. A tanösvényen két fedett pihenőhely kínál alkalmat a feltöltődésre.

Ragályi Ferdinánd látogatóközpont

A Ragályi Ferdinánd Látogatóközpont Ragály Község közepén található, egykori szatócsüzlet a 21. századi magyar építőiparra jellemző burkolatban. A Gömöri Környezet és Tájfejlesztő Egyesület által fenntartott információs pont és pihenőhely, egyben faluséták és túrák kiindulási pontja (egyeztetett időpontban), kiállító tér, kerékpáros támaszpont, vízvételi és szerelési lehetőség, illetve rendezvényház. A ház udvarán „ehető kert”, évről bővülő tájfajta bemutató kap helyet. Előzetes egyeztetéssel kézműves játszóház is szervezhető. A látogatóközponttól indul a vezetett faluséta, mely az Árpád kori templomot, a Balassa kastélyt is érinti.

Református templom

A község szép műemléke a XIII. században épült református templom, ahová belépni egyfajta időutazás. Az eredetileg katolikusok, később református templomot többször átalakították, bővítették a XVIII-XX. Században, s így több korszak is rajta hagyta jegyeit. A hajó és a szentély oldalfalán megmaradt román kori ablakok utalnak eredeti stílusára. Az oromzata fölötti huszártorony az 1908-as renováláskor készült. Sík mennyezetét egyszínű deszkázat fedi, régi fedett mennyezete elpusztult. Padjainak homlokzata festett, akárcsak a medallionokkal és tájképi jelenetekkel díszített karzata. Szószékének faragott, pelikános koronája a birtokos Ragályi-Balassa család festett címerével díszített. A Sárospataki Református Múzeumban található a legrégibb magyar úrihímzés, melyet Dienes Katalin készítette 1548-ban a ragályi templom Úrasztalára. Ennek másolatát, illetve egy renoválás során előkerült Árpád-kori falfesmények töredékeit láthatják a látogatók ide betérve.

Egyéb látnivalók: Xavéri Szent Ferenc Római katolikus templom, Ragályi-Balassa kastély, Falumúzeum.

Ragály-Imola Táv 4,8 km, 2607 számú úton

Látnivalók Imolán:

Illatporta és csűr

Az évekkel ezelőtt telepített levendulaültetvény és a portán lévő fűszerkert illatos növényeivel és azokból készült kézműves termékek illatával várja látogatóit a hely. A relaxáció egyik helyszíne az ültetvény mellett elhelyezkedő csűr, amely egyik fiókjában a termések manufakturális

feldolgozásához az előkészítés folyik. A másik fiók egy teázó, egy hangulatos sarok, ahol kellemes berendezések között, halk zene mellett, száradó növények között lehet megújulni. Az átalakított főépület újszerű, a vidámság, kedvesség, nyugalom üzenetét küldi a látogatók felé. Az épületen belül helyet kap egy kiállító terem, a helyi termékek bemutatására, és értékesítésére alkalmas bemutató terem, valamint egy termékfeldolgozásra kialakított konyha.

Rekreációs park

A rekreáció, a jó közérzet, a felüdülés, felfrissülés és szórakozás élményét nyújtja a rekreációs park, ahol az észé és az erőé a főszerep, itt kültéri fitnesz eszközök használatával sportolhatnak, valamint a szellemi kikapcsolódásra vágyók pedig a kültéri játékokat (Nagyméretű sakk, malom, lengőteke) használhatják.

Egyéb látnivalók: Őskohó, Bánkbán földvár (Bakbany), református templom

Szállás, vendéglátás:

Tóberke Vendégház

Imola, Kossuth L. út 1.

Imola-Trizs

2607 számú úton Ragályon keresztül 2603 számú úton Trizs felé Távolság 7 km 2

Látnivalók Trizsen:

Hagyományok háza

Trizs „legöregebb” örökségvédelmi szempontból legértékesebb házában épül az interaktív tájház. Lehetőség lesz egy kis történelmi merengésre, a helyi tradicionális életmód és lakáskultúra megtekintésére, mely egy állandó kiállítás keretében látható. A bútorok helyi lakosok által felajánlott korabeli darabok. A ház mögött épülő kétosztatú csűr egy attraktív, nyitott-fedett tér, ahol a természethez közel, a gyümölcsös domboldal aljában a meditáció és a szórakozás válthatja egymást fadézsás, szénaágyas padlás részen, mikro könyvtárral, csillagvizsgáló kuckóval.

Meseerdő

A Szív Útjai túraútvonalon található Meseerdőben különösen szép természeti környezetben, szórakozással egybekötött ismeretszerzésben és tartalmas kikapcsolódásban lehet része az ide látogatónak. Függőágyak, s lombház, mezítlábas ösvény, gombamászóka várja itt az ide érkezőket.

Szállás, vendéglátás:

Fruktárium Vendégház

Trizs, Petőfi Sándor út 22, 3724

http://vendeghaz.fruktarium.eu/fooldal/

Trizs-Aggtelek 2603 számú úton Táv: 6,4 km

Gömör és környéke további látnivalók

Aggtelek, Jósvafő

Felszíni és vezetett barlangtúrák

http://www.anp.hu/hu

Általános információ:

TOURINFORM-Aggtelek

3759 Aggtelek, Baradla oldal 3.

Tel.: 48/503-000, fax: 48/503-002

E-mail: naturinform.anp@gmail.com

Országos Kéktúra Putnok-Bódvaszilas szakasza

http://kektura.hu/okt24.html

Kecsegtető Kecskefarm

Szőlősardó

Kecskesajt kóstolás és vásárlás, előre egyeztetett időpontban.

https://alpesikecske.wixsite.com/alpesikecske

Hucul lovas programok

http://www.anp.hu/hu/hucul-lovas-programok

Művészetek Magtára Bódvaszilas

http://www.anp.hu/hu/muveszetek-magtara-bodvaszilas

Lázbérci Tájvédelmi Körzet

https://www.bnpi.hu/hu/lazberci-tajvedelmi-korzet