Az 1283-ban oklevéllel igazolhatóan létrehozott Putnok sok híres szülötte írta be a nevét hazánk történetébe. Többen városunkban születtek, vagy itt éltek hosszabb ideig, és úgy megszerették a települést, hogy vagyonukat a városra hagyták. Akadt a város történetében olyan tisztségviselő is, aki emberi bátorságával sokakat megmentett az elhurcoltatástól. Ma is itt élnek közöttünk azok, akik az egykori bírónak köszönhetik életüket.
Tomori Pál
Történészeink napjainkig nem tudták eldönteni, hogy hol született a mohácsi csata tragikus sorsú hadvezére. Többen arra a következtetésre jutottak, hogy valahol itt Gömör megyében.
A király és a pápa a kalocsai érsekséget ruházta rá. Az érsekség jövedelmét a déli végvárak katonáinak fizetésére fordította. A király és az urak nem törődtek az ország sorsával. A törökök jól ismerték ezt a zilált viszonyt. Egymás után estek el a déli várak. A király végre népfelkelést hirdetett Tolnára. A várharcokhoz értő Tomori nem akarta elvállalni a fővezérséget. A magyar sereg rosszul választotta meg a csata helyét a mohácsi síkon. A 26 ezres magyar sereg megsemmisült a 150 ezres török haderővel vívott harcban. Meghalt a csatában Tomori is.
Orlay Miklós
1664-ben a szégyenteljes vasvári béke kiváltotta a Wesselényi-féle összeesküvést. Az összeesküvésben részt vett a putnoki vár ura, Orlay Miklós is. Az összeesküvés bukása után sikerült megszöknie, így birtokaitól megfosztották, de életét megmentette. 1680-tól 1684-ig a putnoki vár a Thököly Imre vezette kurucok kezében volt. A felkelés bukása után Orlay Miklós török emigrációba ment. A II. Rákóczi Ferenc vezette szabadságharc kitörésekor hazatért, Rákóczi tábornokaként harcolt. Sátrában meggyilkolták.
Orlay Borbála
Putnok várát a kincstártól Orlay Borbála 1713-ban visszaszerezte. Feleségül ment Serényi Andráshoz, így került a putnoki vár és uradalom a Serényi család kezébe.
Péczeli József
Református lelkész, költő, műfordító. Putnokon született 1750-ben, ahol édesapja lelkész volt. Hitéleti tevékenysége mellett rendkívüli jelentőséggel bír irodalomszervezői munkássága. Tevékenyen részt vett a magyar nyelv megújításában és terjesztésében. Eredeti művet nem sokat írt, de annál többet fordított. Így akarta bizonyítani, hogy a magyar nyelv alkalmas mindannak a tolmácsolására, ami külföldön olvasható.
Laczkovich János
Laczkovich János II. József uralkodása alatt a magyar nemesi testőrség tagja, majd a Graeven ezred tisztje. Számos beadvány, levél röpirat szerzője. Ám nem csak politikai íróként tevékenykedett, hanem szépirodalmi munkássága is ismert. Költeménye az 1789. évi Magyar Kurírban is megjelent. Laczkovich János az 1790-es országgyűléshez több tiszttársával együtt beadvánnyal fordult, melyben kérték, hogy a magyar ezredek béke idején, Magyarországon állomásozzanak, a magyar ezredbe a tisztek magyarok legyenek, állítsanak fel magyar tisztképző iskolát, s a vezénylési nyelv magyar legyen. Érvényesülését Martinovics Ignác útján kereste. Az uralkodó és az udvar a Martinovics-féle szervezkedést leleplezte, a magyar jakobinus mozgalmat elfojtotta. Megindultak a letartóztatások. A per lefolyása után Martinovicsot és négy legközelebbi munkatársát – Laczkovichot, Hajnóczyt, Szentmarjayt és Sigrayt – 1795. május 20-án lefejezték.
Gróf Serényi László
A jobbágynyúzó Serényi Alajostól 1845-ben vette át a birtok irányítását. Jelleme teljesen eltérő testvérbátyjától, liberális szellemű főúr. 1868. június 28-án megalapította a putnoki óvodát, 1874-ben megszervezte az Önkéntes Tűzoltó Egyletet, majd részt vett a malom megalapításában. Aktívan részese volt a helyi közéletnek.
Gróf Serényi Béla
Olyan történelmi időszakban élt, amely lehetőséget biztosított számára nagy tettek véghezvitelére. A fiatal Béla gróf apja nyomdokaiba lépett. Birtokán mintagazdasággá fejlesztette Pogonyi-pusztát. Nemesített növényfajtákat honosított meg, azokat továbbfejlesztette. Politikai pályafutásának kezdete egybeesett a honfoglalás 1000. évfordulójának hazafias ambícióiktól fűtött ünnepségeivel. 1896-ban képviselői mandátumot szerzett. Röviddel utána kereskedelemügyi államtitkár, majd három egymás utáni ciklusban a földművelésügyi tárca birtokosa lett. Széles látókörű, liberális szellemű politikus volt. Az elavult épületekben működő felekezeti iskolák helyett 1912-ben felépült a korszerű Állami Elemi Iskola épülete, amely ma a gróf nevét viselő gimnáziumnak ad otthont. 1913-ban bejelentette Putnok akkori vezetőinek, hogy Kertgazdasági iskolát kíván létesíteni az Állami Elemi Iskola szomszédságában. A kivitelezéshez szükséges területet a gróf biztosította (a későbbi Felsőfokú Lánynevelő Intézet). 1915-ben a kor igényeihez igazodva elfogadtatta a fiúk és lányok képzésére felállítandó Polgári Iskolát. Áldozatos tevékenysége nyomán Putnok megszépült, forgalmas, fákkal, muskátlival díszített kellemes kisvárossá lett. A hálás város gyászát – az 1919. október 20-án történt temetés után – egy hétig tartó néma tiszteletadással fejezte ki.